Çorum 1 Şubesi

ÇİN ZULMÜNE SESSİZ KALAN DÜNYA UTANSIN

Eğitim-Bir-Sen Sungurlu İlçe Başkanı Celal Özgücük, Doğu Türkistan’a destek açıklaması yaptı.

Eğitim-Bir--Sen İlçe Başkanı Celal Özgücük, sendika olarak Doğu Türkistan’da yaşanan kapalı devre zulmü protesto etmek, Çin zulmüne ‘dur’ demek için 81 ilde eş zamanlı olarak eylem yaptıklarını, eylemlerde Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmü protesto ettiklerini ifade etti.

‘Kapalı devre zulüm yapılıyor’

15 gündür Çinli askerlerin Doğu Türkistan’ı tamamen kuşatma altına aldığını belirten Özgücük, şöyle dedi: şunları söyledi: “Doğu Türkistan’da oruç tutmak da yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur’an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor. Türkistanlı kadınlar, ‘plan dışında’ hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutuluyor. Nüfus planlaması dışında olan çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi hâlinde ise aileler çok yüksek maddi cezalara maruz kalıyor, doğum yapan kadın veya eşi memur ise bu kişinin görevine son veriliyor. Bu hukuksuzluklara, zulümlere, yasaklara ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor. Halka önder olabilecek kapasitedeki bazı âlimler de zehirlenerek öldürülüyor.

Çin devleti Doğu Türkistan’ı karantina altına alarak, her gün yeni bir katliam gerçekleştiriyor. Yardım kuruluşları dahi bölgeye giremiyor. Çin, Doğu Türkistan’da olup bitenlerin, gerçek haber ve bilgilerin üstünü zorla örttürmektedir. Kendi güdümündeki medyayı müthiş derecede dizginleyerek kör ve sağır duruma getirmektedir. Gerçekleri kontrol ederek ustaca ve sinsice gizlemektedir. Çin’in bu sahtekârlığı bütün dünyaca bilinmektedir.

Dünyanın sessizliğinden cesaret alan Çin hükümeti soykırıma dönüşen uygulamalara imza attı. Dünya bu soykırıma, bu insanlık zulmüne, bu alçaklığa ve vahşete seyirci kalarak, ortak oluyor. Lanet olsun böyle faşizme, lanet olsun Çin zulmüne. Adaletsizlik, hukuksuzluk bunların kanına işlemiş. Yaşanan zulümler karşısında uluslararası kamuoyu her zamanki gibi üç maymunu oynuyor. Yere batsın adaletsiz dünya, kahrolsun emperyalizm, kahrolsun vicdansız faşist Çin.

Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanını duvara asanları kınıyoruz.Tüm dünya sussa da biz susmayacağız! Yeryüzünde tek başımıza bile kalsak mazlumun ve mağdurun yanında yer almaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Onların haklarını savunmaktan katiyen geri durmayacağız. Büyük Memur-Sen ailesi olarak biz var oldukça Doğu Türkistan zulmünü, Gazze katliamlarını, Suriye vahşetini, Mısır ve Arakan’da yaşanan hukuksuzlukları gözlerine sokmaya devam edeceğiz. Gözlerinizi kapayarak vicdanlarınızın sizi rahat bırakmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Buradan faşist Çin’e sesleniyoruz; Doğu Türkistan’a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeç. Yeter artık. Uyarıyoruz! Akıttığınız kanda boğulacaksınız, hiç bir zulüm ebedi değildir. Aklınızı başınıza alın.

Çin hükümeti  Doğu Türkistan’da Uygur nüfusunu azaltarak bölgeyi Çinlileştirmek istiyor. Bu zulme ‘dur’ demek için tüm vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son bulana kadar bir daha oturmamaya davet ediyoruz. Bugün Çeçenistan’ın Ruslardan gördüğü zulmü, Doğu Türkistanlılar Çinlilerden görmektedir. Dünya ise bu zulme göz yummaktadır. Doğu Türkistan meselesi sadece Uygurların bir sorunu olarak görülmemeli ve vicdan sahibi insanlar bu meseleyi sahiplenmelidir. Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza destek olmak, faşist Çin zulmünü protesto için ve Çin mallarına boykot için harekete geçelim”