Çorum 1 Şubesi

Eğitim-Bir-Sen Sungurlu İlçe Yönetimi Üyeleriyle Yemekte Buluştu

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Eğitim-Bir-Sen Sungurlu İlçe yönetimi üyeleriyle yemekte buluştu.Yemeğe çok sayıda davetli katıldı.Eğitim-Bir-Sen üyeleri yanında diğer sendikalara üye misafirlerin katıldığı proğram tüm ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimiz,şehit öğretmenlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.Sunuculuğunu Türkçe Öğretmeni Ziver Sırtbaş’ın yaptığı program Eğitim-Bir-Sen İ lbaşkanı Tahir Eşkil bir konuşma yaptı.Daha sonra Memur Sen ve Eğitim-Bir-Sen Sungurlu İlçe Başkanı Celal Özgücük ‘ün konuşması ve yemekle son buldu. Memur Sen ve Eğitim-Bir-Sen Sungurlu İlçe Başkanı Celal Özgücük yaptığı konuşmada;

Ben gelmedim kavga için
Benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir
Gönüller yapmağa geldim."

Özelde üye,genelde tüm kamu çalışanlarının haklarını koruyan,referansı milli ve manevi değerler ,kazanımların adresi hak ve özgürlükleri öncüsü,mazlumların sesi ve insan merkezli bu yolda alın teri akıtmaya, hak, adalet, emek ve özgürlük mücadelesi sürdürmeye kararlı olan sendikamızın üyeleri ve gönül dostları hoş geldiniz..

İyi ki varsınız. İyi ki bizimlesiniz. İyiye, doğruya güzele çağrı temelli vefa duruşumuz daim olsun… Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi hepimizin üzerine olsun.24 Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun.

Artık, Eğitim-Bir-Sen le Saygın emeğe, helal ekmeğe, alın terine değer veren ve "güveni güce, alın terini kazanıma dönüştüren" pazarlıkta meziyetin, direnmede cesaretin, kazanım üretmede maharetin zirvesi var.Artık  Masadan kazanımlarla kalkılan, masaya değer katılan, toplu pazarlığın toplu kazanımlarla sonuçlandığı yıllar var.

Toplu sözleşme; tavırlarımızla, gerektiğinde tepki gerektiğinde uzlaşma tarzımızla, kamuoyu farkındalığı oluşturma çabalarımızla, cüzdana ve vicdana ,kuruşa ve duruşa seslenen teklif ve kazanımlarımızla, ilk sosyal teşvik paketini hayata geçirme kararlılığımızla, mali, sosyal ve özlük hakları yanında kültürel haklar bakımından da daha mutlu kamu görevlileri, daha ileri bir demokrasi, daha güçlü devlet ve uzlaşma kapasitesi yüksek toplum vizyonumuzla tarihe geçmiştir“Herkesin kazanmayacağı bir metne imza atmayız” iradesinin sonucu olan 2015 yılı Toplu  sözleşmesiyle, açık açık söyleyemeyip gizliden gizliye itiraf eden Kamu-Sen de, KESK te,Eğitim İş de   dahil herkes kazanmıştır.

Eğitim-Bir-Sen Türkiye’nin demokratikleşmesi adına önemli kazanımlar elde etti “Başörtüsü yasağının kaldırılması, katsayı adaletsizliğinin giderilmesi, birlikte çözdük. Yine birlikte verdiğimiz mücadeleyle Okullarda seçmeli Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Siyer derslerinin konulması, birlikte verdiğimiz mücadelelerin sonucunda oldu

Yüzdelik artıştan nöbete ücret konusuna, sınav görevlerindeki adaletsizliğin sona erdirilmesinden İLKSAN dayatmasının son bulmasına, özel hizmet tazminatından şef, memur ve hizmetlilere yapılan iyileştirmelere, Kurs Merkezlerinde Görevli Memur ve Hizmetlilere Fazla Çalışma Ücreti Ödenmesinden,Enflasyon farkının ödenmesine,2005’ten sonra göreve başlayan memura bir derece verilmesinden Cuma Namazı’nda yaşanan mesai kargaşasının sonlandırılmasına kadar birçok kazanımın altına imza attık. Gündemi belirleyen, rol alan, direnen ve kazanan bir sendikal anlayışı ile sürdürdüğümüz mücadele sonucunda herkes kazandı.”

3. Dönem Toplu Sözleşmesiyle, 4/C’lilerin, 4/B’lilerin ve üniversite mezunu işçilerin kadroya alınması yönünde çalışma başlamışken, 1 Kasım seçiminde asli işlerde istihdam edilen taşeronların kadroya alınması sözü verilmişken ve seçim beyannamesinde kamu görevlilerinin iş güvencesiyle ilgili bir tespite ve teklife yer verilmemişken, kamu görevlilerinin iş güvencesini tartışmaya açmak çelişkidir, abesle iştigaldir, enerji kaybıdır, zaman israfıdır. Bu tartışmaları doğru da bulmuyoruz. Bu kapsamda, 64. hükûmetin programında kamu görevlilerinin iş güvencesinin tartışılmayacağına dair teminata kesin bir ifadeyle yer verilmelidir.

İktidarın hedefi, iş güvencesini kaldırmak olmamalı, güçlendirmek olmalıdır. Kamu personel sistemi, iş güvencesi temelinde kadrolu istihdam odaklı, kamu görevlilerine güveni esas alan anlayışla kariyer ve liyakat odaklı olarak güçlendirilmelidir.

Türkiye’nin en büyük emek hareketi ve yetkili konfederasyon olarak, iş güvencesini sadece kırmızı çizgimiz olarak değil, Büyük Türkiye’nin güvencesi olarak da görüyoruz. Bu kapsamda, sessiz kalmayacağız. Bu hassasiyetlerimizi ve iş güvencemizi sonuna kadar koruyacağız. 

İşimizi yaparken Kimseyi küçümsemeyeceğiz, hiç kimseye büyüklenmeyeceğiz. Sadece ve sadece emeğin mücadelesini vererek ekmeğimizi büyüterek hakkı kuşanıp hakkımızı isteyerek büyümeye, devam edeceğiz”

Mevlana’nın söylediği gibi, “Bu dünyaya, ayırmaya, bölmeye, parçalamaya gelmedik."

Bizler, parçaları onarmaya, birleştirmeye, dağılanları toplamaya, dostlar arasında köprü olmaya talibiz. Ekmeğimizi, Sendikamızı ve Türkiyemizi büyütme mücadelesine talibiz.

Aynı yerde kalmak için bile, çok hızlı koşmaya mecbur olduğumuzun bilincinde olarak, Ebediyete göçmüş tüm öğretmenlerimize Allah tan rahmet, diliyorum.Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.Saygılar sunuyorum.